Jak chodzić o kuli łokciowej z podparciem na przedramieniu lub pod pachą?

Kule łokciowe lub kule pod pachy – jak prawidłowo ich używać

Kule ortopedyczne, aby były używane prawidłowo muszą mieć ustawioną właściwie długość. Chodzenie o kulach to technika poruszania się, która nie powinna nas skłaniać ani do garbienia się, ani do nadmiernego napinania mięśni, co ma miejsce, jeżeli kule są zbyt krótkie. Kule do chodzenia, które są za długie powodują, że ręce ulegają męczącemu zginaniu, a ciało nienaturalnemu podparciu. Nauczenie się prawidłowo, jak ustawić kule pod pachy lub kule łokciowe wymaga znajomości kilku prostych reguł. Bez tej wiedzy jednak, chodzenie o kulach może być bardzo obciążające dla kręgosłupa, a więc niezdrowe.  

Kule łokciowe – właściwa długość 

W przypadku kul łokciowych przyjmowane jest, iż ręce powinny lekko się zginać w łokciu. Zgięcie to nie może być zbyt głębokie. Zasada jest taka, że w naturalnie wyprostowanej pozycji uchwyty rękojeści kul znajdują się na wysokości krętarza większego kości udowej. Warto przy tym wyjaśnić dla osób nieobeznanych w nazwach anatomicznych, że krętarz większy to po prostu najbardziej wystająca kość po bocznej stronie uda (na wysokości pośladków). 

Kule ortopedyczne pod pachy – prawidłowa wysokość

Ten rodzaj kul jest obecnie sporadycznie stosowany. Kule ortopedyczne pod pachy zaleca się, kiedy istnieje konieczność całkowitego uniesienia jednak z kończyn dolnych. Kule pod pachy powinniśmy regulować do wysokości wymuszającej nieznaczne uniesienie barku po umieszczeniu kuli pod pachą. 

Technika chodzenia o kulach

Chodzenie o kulach to technika poruszania się wymagająca stosowania kilku zasad. Prawidłowe trzymanie kul wymaga oparcie ramienia na opasce i uchwycenia rączki kul całą dłonią. Przy przenoszeniu kul powinny być one rozstawione szerzej niż szerokość bioder, a masa ciała podczas jej przerzucania (czyli wykonywania kroku) musi wspierać się równocześnie na obu kulach. Bardzo ważną kwestią jest przy tym prawidłowe utrzymanie równowagi podczas przemieszczania się. Środek ciężkości trzeba wówczas umieścić tak, aby nie wyprzedzał on punktów podparcia obu kul. 

Prawidłowe chodzenie o kulach 

Technika chodzenia o kulach zależy od użycia jednej lub dwu kul. Jeżeli używamy jednej kuli, zaleca się, aby trzymać ją po stronie zdrowej nogi. W trakcie wykonywania ruchu prostujemy chorą nogę do przodu, przesuwając także do przodu samą kulę. Ustawienie kuli po stronie chorej nogi przeniosłoby na nią ciężar i niepotrzebnie naraziło tę kończynę na wysiłek. W ortopedii urazowej wyróżnia się kilka technik chodu o kulach, takich jak chód czterotaktowy dostawny, naprzemienny, trójtaktowy i duwtaktowy, jednak w praktyce wystarczy wiedzieć, że kulę ustawiamy po stronie zdrowej nogi, aby to na niej spoczywał ciężar naszego ciała. 

Chodzenie o kulach po schodach 

Bezpieczne poruszanie się o kulach po schodach wymaga znajomości kilku zasad. Po pierwsze zdobywanie schodów rozpoczynamy wspierając się na kulach. Po drugie: dopiero wtedy, kiedy już jesteśmy stabilnie wsparci, stawiamy najpierw zdrową nogę, a następnie dostawiamy chorą. Po tych ruchach następuje dostawienie obu kul. Przy schodzeniu schodami ruch rozpoczynamy od ustawienia kul stopień niżej, a potem robimy pierwszy krok (zestawienie chorej nogi) i kolejny, czyli dostawienie zdrowej. Ważny jest także, aby cały czas utrzymywać stabilną, wyprostowaną postawę ciała. 

Kule ortopedyczne – wsparcie w codziennym poruszaniu się

Kule ortopedyczne to specjalistyczne urządzenia, które mają na celu wspomaganie mobilności osób dotkniętych różnymi deficytami ruchowymi lub powracającymi do zdrowia po urazach. Stosuje się je w celu zapewnienia wsparcia, równowagi i stabilności podczas chodzenia. Kule są powszechnie stosowane w sytuacjach, takich jak: rehabilitacja po operacjach ortopedycznych, urazy i złamania kości, które wymagają odciążenia kończyn dolnych podczas rekonwalescencji oraz dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego np. problemy z równowagą, osłabienie mięśni czy niestabilność stawów. Rodzaje kul ortopedycznych mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Kule pod pachami dedykowane są pacjentom, którzy z różnych powodów, w tym związanych z niepełnosprawnością, nie są w stanie uchwycić kuli pod łokciem i trzymać jej w dłoni. Jednocześnie, tacy pacjenci potrzebują odciążenia kończyn dolnych. Z kolei, kule łokciowe są odpowiednie praktycznie dla wszystkich osób, które mają sprawne kończyny górne. Wybór odpowiedniego rodzaju kuli ortopedycznej zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty. Ważne jest, aby kule były dostosowane do odpowiedniej długości, zapewniały stabilność oraz minimalizowały napięcie mięśniowe. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne i wygodne poruszanie się.

Kule łokciowe lub kule pod pachy – jak prawidłowo ich używać

Kule ortopedyczne to sprzęt, który powinien być właściwie dostosowany do naszego ciała, aby umożliwić nam swobodne poruszanie się i minimalizować obciążenie stawów. Aby w prawidłowy sposób korzystać z kul rehabilitacyjnych, konieczne jest precyzyjne dopasowanie ich długości. Chodzenie o kulach to technika poruszania się, która nie powinna skłaniać pacjenta ani do garbienia się, ani do nadmiernego napinania mięśni, co ma miejsce, jeżeli kule są zbyt krótkie. Z kolei, gdy są one za długie to powodują, że ręce ulegają męczącemu zginaniu, a ciało nienaturalnemu podparciu. Warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami dotyczącymi ustawienia kul ortopedycznych. Opanowanie tych podstaw pozwoli nam na prawidłowe wykorzystanie kul podczas chodzenia i uniknięcie niepotrzebnego narażania kręgosłupa na nadmierne obciążenie.

Kula ortopedyczna łokciowa – właściwa długość

Odpowiednia długość, jaką powinna mieć kula łokciowa z podparciem na przedramieniu, odgrywa istotną rolę w zapewnieniu wygodnego i skutecznego użytkowania. W przypadku tych kul ortopedycznych istnieje ustalona zasada, że ręce powinny lekko zginać się w łokciu. Jednak zgięcie to nie może być zbyt głębokie. Ponadto uchwyty rękojeści kul muszą znajdować się na wysokości krętarza większego kości udowej, gdy ręce są w naturalnie wyprostowanej pozycji. Warto przy tym wyjaśnić dla osób nieobeznanych w nazwach anatomicznych, że krętarz większy to po prostu najbardziej wystająca kość po bocznej stronie uda (na wysokości pośladków). Przy zgięciu łokcia podczas chodzenia, kula łokciowa powinna dotykać ziemi z odpowiednim nachyleniem. Kiedy łokieć jest zgięty pod kątem około 20-30 stopni, dłoń ma swobodnie opierać się na kuli, umożliwiając stabilne podparcie.

Kule ortopedyczne pod pachy – prawidłowa wysokość

Obecnie stosowanie kul ortopedycznych pod pachy jest stosunkowo rzadkie. Jednak w niektórych sytuacjach, gdy wymagane jest całkowite odciążenie kończyn dolnych, zaleca się korzystanie z kuli rehabilitacyjnej pod pachą. Aby prawidłowo je dostosować, ważne jest regulowanie ich do odpowiedniej wysokości, która minimalnie unosi bark po umieszczeniu kuli pod pachą. Należy mieć na uwadze, że korzystanie z tego rodzaju kuli ortopedycznej może wymagać wsparcia specjalisty, który pomoże we właściwym dostosowaniu i ustawieniu ich do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Jak opanować chodzenie o kulach?

Korzystanie z kul do chodzenia to metoda poruszania się, która oparta jest na kilku ważnych zasadach. Prawidłowe trzymanie wymaga oparcia ramienia na opasce i uchwycenia rączki kul całą dłonią. Przy przenoszeniu kul powinny być one rozstawione szerzej niż szerokość bioder, a masa ciała podczas jej przerzucania (czyli wykonywania kroku) musi wspierać się równocześnie na obu kulach. Bardzo ważną kwestią jest przy tym prawidłowe utrzymanie równowagi podczas przemieszczania się. Środek ciężkości trzeba wówczas umieścić tak, aby nie wyprzedzał on punktów podparcia obu kul. Co więcej, technika chodzenia o kulach zależy od tego, czy używamy jednej, czy dwóch kul. Jeżeli używamy jednej, to zaleca się, aby trzymać ją po stronie zdrowej nogi. W trakcie wykonywania ruchu prostujemy chorą nogę do przodu, przesuwając także do przodu samą kulę. Ustawienie kuli po stronie chorej nogi przeniosłoby na nią ciężar i niepotrzebnie naraziło tę kończynę na wysiłek. W ortopedii urazowej wyróżnia się kilka technik chodu o kulach, takich jak chód czterotaktowy dostawny, naprzemienny, trójtaktowy i dwutaktowy, jednak w praktyce wystarczy wiedzieć, że kulę ustawiamy po stronie zdrowej nogi, aby to na niej spoczywał ciężar naszego ciała. Dodatkowo należy pamiętać, aby podczas chodzenia o kulach zachować prostą postawę i unikać garbienia się. Trzeba nauczyć się utrzymywać równowagę, trzymając głowę w górze i patrząc przed siebie. Ważny jest także aspekt kontroli nacisku na kule – prawidłowo rozłożony nacisk zapewnia równomierne obciążenie i pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia jednej strony ciała.

Schody nie muszą być przeszkodą – praktyczne wskazówki dotyczące chodzenia o kulach

Schody niejednokrotnie mogą stanowić wyzwanie dla osób korzystających z kul ortopedycznych. Jednak stosując się do pewnych zasad i wskazówek, chodzenie o kulach po stopniach może stać się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Po pierwsze zdobywanie schodów rozpoczynamy wspierając się na kulach. Dopiero wtedy, kiedy już jesteśmy stabilnie wsparci, stawiamy najpierw zdrową nogę, a następnie dostawiamy chorą. Po tych ruchach następuje dostawienie obu kul. Przy schodzeniu po schodach ruch rozpoczynamy od ustawienia kul stopień niżej, a potem robimy pierwszy krok (zestawienie chorej nogi) i kolejny, czyli dostawienie zdrowej kończyny. Ważne jest także, aby cały czas utrzymywać stabilną, wyprostowaną postawę ciała. Ponadto schody wyposażone w poręcze są niezwykłym ułatwieniem – można się ich przytrzymać, aby zapewnić sobie dodatkowe wsparcie i równowagę podczas wchodzenia lub schodzenia. Niemniej jednak chodzenie o kulach po schodach wymaga skupienia i ostrożności. Należy świadomie stawiać każdy krok, zwracając uwagę na stabilność i równowagę. Nie można się spieszyć. Jeśli pacjent dopiero zaczyna przygodę z chodzeniem kulach, powinien zacząć od niskich schodów, które są zdecydowanie łatwiejsze do pokonania.

Osiągaj wyższy poziom sprawności krok po kroku

Jeśli dopiero rozpoczynasz rehabilitację lub powrót do aktywności fizycznej po urazie, zacznij od krótszych dystansów i stopniowo zwiększaj intensywność treningu chodzenia o kulach. Zacznij od krótszych tras, aby rozwijać wytrzymałość i siłę mięśni. Na początku skoncentruj się na samej technice chodzenia o kulach i zdobądź pewność siebie w podstawowych ruchach. Ćwicz na płaskim terenie, skupiając się na prawidłowym ułożeniu kuli pod pachą lub kuli łokciowej oraz utrzymaniu równowagi i stabilności. Słuchaj tego, co mówi Twoje ciało i nie przeciążaj się zbytnio. Wykonuj ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie rdzenia, nogi i stawu skokowego, aby poprawić równowagę i stabilność podczas chodzenia o kulach. Opanowanie poruszania się o kulach może wymagać sporo czasu i cierpliwości. Skup się na postępach, niezależnie od tego, jak małe mogą wydawać się na początku. Zachowaj regularność w treningach chodzenia o kulach. Regularne ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie, poprawić wydolność i skuteczność oraz szybkość przemieszczania się.

Pozostałe Produkty

Call Now Button607 970 178, 607 070 463