Chodzik, balkonik dla starszych osób – co warto wiedzieć przed zakupem lub wynajmem?

Wskutek różnych sytuacji samodzielne chodzenie może być znacznie utrudnione. Ogólne i znaczne osłabienie organizmu, wypadek czy podeszły wiek, kiedy sił jest coraz mniej, to najczęstsze przyczyny problemów z samodzielnym, stabilnym chodzeniem. Jednak utrzymanie pionowej postawy i poruszanie się jest bardzo istotnym elementem zachowania zdrowia i sprawności. Dlatego jeśli chodzenie jest utrudnione, z pomocą przychodzą balkoniki i chodziki. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czy balkoniki są tylko dla starszych osób?

Ten sprzęt kojarzy się przede wszystkim jako atrybut seniorów. Balkoniki dla starszych osób różnią się jednak od tych, które używane są na potrzeby rehabilitacji dla ofiar wypadków, gdy uczą się one chodzić na nowo. Służą temu tzw. balkoniki wysokie. Są one skonstruowane w taki sposób, że posiadają podpórki, na których można oprzeć ramiona. Dodatkowo wyposażone są w rączki, za które chwyta się dłońmi. Balkonik daje oparcie aż do pachwin, dzięki czemu nawet najbardziej niestabilne, chwiejne kroki nie doprowadzą do upadku. Taki specjalistyczny sprzęt z podparciem pod łokcie może być wykorzystywany zarówno do rehabilitacji osób po ciężkich wypadkach, które były przez długi czas unieruchomione i ich mięśnie oraz stawy są bardzo słabe, jak i dla osób starszych, które mają znaczne problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Rodzaje balkoników

Oprócz balkonika z podparciem na łokcie popularnym rodzajem tego sprzętu rehabilitacyjnego jest również chodzik typu ambona. Jest on skonstruowany w taki sposób, że “obejmuje” pacjenta w pasie. Z przodu znajdują się zaś uchwyty na ręce. Dzięki temu nawet przy potknięciu czy niepewnym stawianiu kroków chory się nie przewróci. Do wyboru jest również balkonik sztywny. To opcja dla osób, które są dość samodzielne w kwestii poruszania się, ale jednak potrzebują pomocy. Taki sprzęt ma cztery punkty podparcia i z reguły regulowaną wysokość. Aby z nim chodzić, trzeba go delikatnie podnieść i przestawić do przodu. Nóżki są zabezpieczone przed niekontrolowanym przesunięciem i nie ślizgają się. Jeszcze innym rodzajem jest balkonik kroczący. Również posiada cztery punkty podparcia, jednak przesunięcie go nie wymaga podnoszenia.

Sprzęt używany czy nowy – co lepiej wybrać?

Koszty związane z rehabilitacją i powrotem do zdrowia są z reguły bardzo wysokie. Dlatego niespodziewany, jednorazowy wydatek na zakup sprzętu rehabilitacyjnego może przekraczać możliwości finansowe lub przynajmniej mocno nadszarpnąć budżet. Dlatego doskonałą opcją jest wypożyczenie balkonika – zwłaszcza, jeśli ma być używany tylko przez jakiś określony czas, aż do powrotu do sprawności. Koszt wypożyczenia sprzętu jest nieporównywalnie niższy w stosunku do zakupu nowego. Jeżeli jednak chodzik jest dla starszych osób, warto mimo ceny rozważyć jego zakup na własność.

Pozostałe Produkty

Call Now Button607 970 178, 607 070 463