Balkoniki i podpórki rehabilitacyjne – co warto wiedzieć przed zakupem lub wynajmem?

Wskutek różnych sytuacji samodzielne chodzenie może być znacznie utrudnione. Ogólne znaczne osłabienie organizmu, wypadek czy podeszły wiek, kiedy sił jest coraz mniej, to najczęstsze przyczyny problemów z samodzielnym, stabilnym chodzeniem. Jednak utrzymanie pionowej postawy i poruszanie się jest bardzo istotnym elementem zachowania zdrowia i sprawności. Dlatego jeśli chodzenie jest utrudnione, z pomocą przychodzą balkoniki i podpórki rehabilitacyjne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Kiedy trzeba sięgnąć po balkonik?

Balkoniki kojarzą się przede wszystkim z atrybutem starszych osób. Balkonik dla seniora różni się jednak od tego, który używany jest na potrzeby rehabilitacji dla osób, które muszą dosłownie nauczyć się chodzić na nowo. 

Służą temu tzw. balkoniki wysokie. Są one skonstruowane w taki sposób, że posiadają podpórki, na których można oprzeć ramiona. Dodatkowo wyposażone są w rączki, za które chwyta się dłońmi. Taki balkonik daje oparcie aż do pachwin, dzięki czemu nawet najbardziej niestabilne, chwiejne kroki nie doprowadzą do upadku. Taki balkonik z podparciem pod łokcie może być wykorzystywany zarówno do rehabilitacji osób po ciężkich wypadkach, które były przez długi czas unieruchomione i ich mięśnie oraz stawy są bardzo słabe, jak i dla osób starszych, które mają znaczne problemy z samodzielnym poruszaniem się. 

Rodzaje balkoników

Oprócz balkonika z podparciem na łokcie popularnym rodzajem tego sprzętu rehabilitacyjnego jest również chodzik typu ambona. 

Balkonik – chodzik ambona jest skonstruowany w taki sposób, że “obejmuje” pacjenta w pasie. Z przodu znajdują się zaś uchwyty na ręce. Dzięki temu nawet przy potknięciu czy niepewnym stawianiu kroków pacjent się nie przewróci.

Do wyboru jest również balkonik sztywny. To opcja dla osób, które są dość samodzielne w kwestii poruszania się, jednak potrzebują podparcia. Taki sprzęt ma cztery punkty podparcia i z reguły regulowaną wysokość. Aby z nim chodzić, trzeba go delikatnie podnieść i przestawić do przodu. Nóżki są zabezpieczone przez niekontrolowanym przesunięciem i nie ślizgają się. 

Jeszcze innym rodzajem jest balkonik kroczący. Również posiada 4 punkty podparcia, jednak przesunięcie go nie wymaga podnoszenia. 

Balkoniki do chodzenia – używane czy nowe? Co lepiej wybrać?

Wydatki związane z rehabilitacją i powrotem do zdrowia są z reguły bardzo wysokie. Dlatego niespodziewany, jednorazowy wydatek na zakup sprzętu rehabilitacyjnego może przekraczać możliwości finansowe lub przynajmniej mocno nadszarpnąć budżet. 

Dlatego doskonałą opcją jest wypożyczenie balkonika – zwłaszcza, jeśli ma być używany tylko przez jakiś określony czas, aż do powrotu do sprawności. 

Koszt wypożyczenia sprzętu jest nieporównywalnie niższy w stosunku do zakupu nowego. Jeżeli jednak balkonik ma być przeznaczony dla osoby, która ma trwałe problemy z poruszaniem się i taki sprzęt będzie jej potrzebny już na stałe, warto rozważyć zakup balkonika na własność. Jednak wypożyczenie go na jakiś czas pozwoli na sporą oszczędność i daje czas na spokojne przygotowanie się do większego wydatku w postaci zakupu nowego balkonika na własność. 

Call Now Button607 970 178, 607 070 463