Koncentrator tlenu – czym jest, jak działa, jak go używać i gdzie wynająć?

Koncentrator tlenu to jedno z dość często wykorzystywanych w rehabilitacji urządzeń medycznych. Jest stosowanie nie tylko w szpitalach i innych placówkach medycznych, ale także na użytek domowy. W skrócie – koncentrator tlenu ułatwia oddychanie. Jest więc pomocny osobom starszym lub ze schorzeniami układu oddechowego. Korzystają z niego jednak także sportowcy w okresie regeneracji między zawodami lub przygotowań do wzmożonego wysiłku fizycznego. Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu – jak działa?

Koncentrator tlenu (przenośny lub stacjonarny) to urządzenie, które nasyca powietrze tlenem. Zasada działania jest dość prosta. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia. Dla przypomnienia – składa się ono z tlenu w 21%. Reszta to azot (78%) i inne gazy. Zadaniem koncentratora tlenu jest oczyszczenie go z azotu, dzięki czemu do płuc trafia prawie czysty tlen (o stężeniu nawet 90%). Jest to tak zwany tlen medyczny lub tlen inhalacyjny.

Powietrze z koncentratora jest dodatkowo oczyszczone i nawilżone. To w znacznym stopniu ułatwia oddychanie.

Koncentrator tlenu może być wykorzystywany zarówno w celach medycznych jak i poprawiających wydajność oddechową (tlenoterapia). Dzięki dostarczaniu niemal czystego tlenu poprawia się wydolność oddechowa osoby, która z niego korzysta.

Jak korzystać z koncentratora tlenu?

Korzystanie z koncentratora tlenu (czas, ilość tlenu i częstotliwość stosowania tlenoterapii) powinno być ustalane indywidualnie z lekarzem.

Inne wskazania będą dla osoby cierpiącej z powodu chorób płuc (przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory, astma), inne dla osoby zdrowej, która chce się po prostu dotlenić.

Niewłaściwe korzystanie z koncentratora nie tylko nie przyniesie pożądanych efektów, ale może również spowodować kilka działań niepożądanych.

Przed użyciem lepiej skonsultować swój zamiar z lekarzem, by ustalić plan oraz ewentualne przeciwwskazania.

Koncentrator powinien być używany zgodnie z przeznaczeniem i we właściwy sposób, a także w pomieszczeniach wentylowanych.

Koncentrator tlenu – wypożyczenie czy zakup?

W zależności od tego, przez jaki czas i z jaką częstotliwością będziesz używać tego sprzętu, kluczową kwestią jest to, czy go kupić, czy wypożyczyć.

Jeżeli koncentrator ma być używany codziennie i przez bliżej nieokreślony czas (na przykład w przypadku przewlekłych chorób płuc), zakup urządzenia na własność będzie opłacalną inwestycją.

Jeżeli jednak ma być używany tylko doraźnie lub służyć do jednorazowej kuracji, rozsądniejszą opcją jest wypożyczalnia koncentratorów tlenu.

Wypożyczenie sprzętu medycznego, w tym właśnie między innymi koncentratora, to także dobre wyjście w przypadku, gdy sprzęt na własność i tak będzie potrzebny w przyszłości, jednak na drodze do jego nabycia stoją fundusze.

Wypożyczalnia koncentratorów tlenu udostępnia sprzęt na określony czas za ułamek kwoty, jaką przyszłoby zapłacić za nowy. Jeżeli masz zaświadczenie lekarskie o wskazaniu do korzystania z takiego urządzenia, cena może być jeszcze niższa.

Przy wynajmie pobierana jest zazwyczaj kaucja na poczet ewentualnych uszkodzeń z winy użytkownika, która jest jednak zwracana wraz ze sprzętem (jeśli nie został uszkodzony).

Pozostałe Produkty

607 970 178, 607 070 463