Kule do chodzenia to sprzęt niezbędny przy powrocie do zdrowia, najczęściej po urazach mechanicznych kończyn. Kula kuli jest jednak nierówna, a stając po raz pierwszy przed koniecznością skorzystania z nich, pojawia się mnóstwo pytań. Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne rodzaje, skąd je wziąć w razie potrzeby oraz z jakim kosztem trzeba się liczyć.
Kiedy niezbędne są kule ortopedyczne?
W życiu zdarzają się różne sytuacje. O wypadek czy uraz nawet w prozaicznej sytuacji nietrudno. Czasem wystarczy nawet potknięcie się o krawężnik czy róg dywanu, by doznać kontuzji. Jedne będą niegroźne i nie wymagające rekonwalescencji, inne mogą prowadzić do zwichnięć, skręceń, a nawet złamań.
Nie brakuje także sytuacji bardziej dramatycznych i o wiele bardziej tragicznych w skutkach – poważny wypadek, wylew, operacja. Wówczas powrót do zdrowia jest o wiele trudniejszy, dłuższy i wymagający większego wysiłku.
W przypadku konieczności odciążenia dolnej kończyny (zwichnięcie, skręcenie, złamanie, operacja) najczęściej stosuje się kule do chodzenia. W zależności od urazu, do wyboru jest kilka rodzajów kul. Ważne jest to, by używać ich zgodnie z przeznaczeniem – inaczej, zamiast pomóc, mogą powodować niepotrzebne obciążenie innych części ciała.
Kule łokciowe czy kule pod pachy? Rodzaje do wyboru
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje kul:
- łokciowe
- pachowe.
Mniej popularne są laski – czworonogi, choć często korzystają z nich osoby starsze i potrzebujące asekuracji podczas chodzenia.
Oprócz sposobu chwytania, kule różnią się także:
- obejmą (statyczna lub uchylna)
- wejściem (wąskie lub szerokie)
- wyściółką uchwytu (powleczona materiałem lub nie)
- profilowaniem uchwytu (anatomiczny lub gładki).
Kule ortopedyczne łokciowe to najczęściej spotykany i jednocześnie najbardziej uniwersalny model. Są wybierane zarówno przez osoby z trwałą trudnością w poruszaniu się, jak i z tą tymczasową (po urazach/zabiegach nóg). Są dość wygodne i stabilne, jednak trzeba chwytać je pewnie dłonią. Nie odciążają kończyny w pełni, a jedynie wspomagają jej odciążenie.
Jeśli dłonie są słabe, zaleca się kule ortopedyczne pod pachy. Wówczas ciężar ciała opiera się na pasze. Takie kule mogą powodować dyskomfort, przede wszystkim uczucie ucisku pod pachami. Będą jednak niezastąpione w przypadku słabych dłoni bądź po amputacji nogi – zapewnią większą stabilność i pewność podczas chodzenia.
Ile kosztują kule i skąd je brać?
Decyzja o zakupie kul jest najrozsądniejsza w przypadku, gdy wspomaganie się nimi jest niezbędne na stałe lub przynajmniej na długi czas. Koszt (w zależności od rodzaju, możliwości regulacji, materiałów wykończeniowych) wynosi od około 40 zł do nawet 150 zł (kule łokciowe). Kule pod pachy są droższe. W przypadku decyzji o zakupie warto zorientować się co do dofinansowania przez NFZ.
Jeśli jednak kule mają być używane przez krótki czas, warto rozważyć ich wypożyczenie. Można starać się o nie w specjalnych wypożyczalniach sprzętu medycznego lub szukać w sklepach medycznych – niektóre oferują taką możliwość.