Łóżka rehabilitacyjne kojarzą się najczęściej z pobytem w szpitalu czy ośrodku rehabilitacyjnym. Przeznaczone są dla osób, które muszą leżeć przez długi czas. Są skonstruowane w zupełnie inny sposób niż zwykłe łóżka – mają regulowaną każdą część, co pozwala na maksymalne dopasowania pozycji do potrzeb chorego. Długotrwałe leżenie powoduje nie tylko dyskomfort, ale może prowadzić także do problemów zdrowotnych, takich jak na przykład odleżyny. W jakich sytuacjach korzystanie z łóżka rehabilitacyjnego będzie wskazane lub wręcz konieczne?
Czym różni się łóżko rehabilitacyjne od zwykłego?
Łóżko rehabilitacyjne staje się niezbędne w każdym przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta powoduje, że musi on leżeć – przez dłuższy czas (np. kilka tygodni – po skomplikowanych zabiegach czy złamaniach uniemożliwiających poruszanie się) lub nawet na stałe (niepełnosprawność, zaawansowany wiek i towarzyszące mu schorzenia i ograniczenia mobilności).
Czym różni się łóżko rehabilitacyjne od zwykłego? Podstawowa i najważniejsza różnica to jego konstrukcja. Łóżko rehabilitacyjne jest podzielone na segmenty, a każdy z nich można dopasować indywidualnie do potrzeb chorego. Takie łóżko może być ustawione do pozycji leżącej, półleżącej lub siedzącej i ma płynną regulację w tym zakresie.
Dzięki temu na czas posiłku, czynności pielęgnacyjnych czy przebrania ubrań można dopasować pozycję najdogodniejszą dla pacjenta i opiekuna. Nowoczesne, bardziej zaawansowane modele sterowane są za pomocą pilota, dzięki czemu zmiana pozycji jest płynna i stopniowa.
Łóżka rehabilitacyjne są zazwyczaj również wyposażone w dodatkowe akcesoria: barierki, wysięgniki i oparcia. Nie tylko zabezpieczają chorego przed wypadnięciem, ale także ułatwiają samodzielne podciąganie się, zmianę pozycji czy siadanie – nawet bardzo osłabiony pacjent może wspomagać się, łapiąc się za barierki.
Dodatkowo każde łóżko wyposażone jest w kółka, co umożliwia swobodne przemieszczanie go.
Łóżko szpitalne – wynajem czy zakup? Co się bardziej opłaca?
Łóżko medyczne z wypożyczalni czy zakup na własność? To dość częsty dylemat, z którym borykają się rodziny unieruchomionych osób. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji.
Jeżeli pacjent ma być unieruchomiony tylko przez jakiś czas (na czas rehabilitacji po złamaniach czy operacji), łóżko potrzebne będzie prawdopodobnie tylko na kilka tygodni lub maksymalnie miesięcy. W takim przypadku można zdecydować się na wynajem sprzętu medycznego z wypożyczalni. Wszystkie koszty, jakie ponosi pacjent (lub jego rodzina) to miesięczna opłata za użytkowanie, kaucja (zwrotna przy zdaniu sprzętu w niepogorszonym stanie) oraz ewentualne koszty transportu (to z kolei w zależności od konkretnej wypożyczalni).
Miesięczny koszt użytkowania jest w przypadku wypożyczonego sprzętu dość niski – to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.
Jeżeli jednak pacjent jest unieruchomiony trwale i większość lub cały czas będzie spędzać w pozycji leżącej lub półsiedzącej, zakup łóżka na własność wydaje się lepszym rozwiązaniem. Choć jednorazowy koszt będzie wyższy, to zwróci się po kilku miesiącach czy latach użytkowania własnego, maksymalnie spersonalizowanego sprzętu.