Kule łokciowe lub kule pod pachy – jak prawidłowo ich używać
Kule ortopedyczne, aby były używane prawidłowo muszą mieć ustawioną właściwie długość. Chodzenie o kulach to technika poruszania się, która nie powinna nas skłaniać ani do garbienia się, ani do nadmiernego napinania mięśni, co ma miejsce, jeżeli kule są zbyt krótkie. Kule do chodzenia, które są za długie powodują, że ręce ulegają męczącemu zginaniu, a ciało nienaturalnemu podparciu. Nauczenie się prawidłowo, jak ustawić kule pod pachy lub kule łokciowe wymaga znajomości kilku prostych reguł. Bez tej wiedzy jednak, chodzenie o kulach może być bardzo obciążające dla kręgosłupa, a więc niezdrowe.
Kule łokciowe – właściwa długość
W przypadku kul łokciowych przyjmowane jest, iż ręce powinny lekko się zginać w łokciu. Zgięcie to nie może być zbyt głębokie. Zasada jest taka, że w naturalnie wyprostowanej pozycji uchwyty rękojeści kul znajdują się na wysokości krętarza większego kości udowej. Warto przy tym wyjaśnić dla osób nieobeznanych w nazwach anatomicznych, że krętarz większy to po prostu najbardziej wystająca kość po bocznej stronie uda (na wysokości pośladków).

Kule ortopedyczne pod pachy – prawidłowa wysokość
Ten rodzaj kul jest obecnie sporadycznie stosowany. Kule ortopedyczne pod pachy zaleca się, kiedy istnieje konieczność całkowitego uniesienia jednak z kończyn dolnych. Kule pod pachy powinniśmy regulować do wysokości wymuszającej nieznaczne uniesienie barku po umieszczeniu kuli pod pachą.
Technika chodzenia o kulach
Chodzenie o kulach to technika poruszania się wymagająca stosowania kilku zasad. Prawidłowe trzymanie kul wymaga oparcie ramienia na opasce i uchwycenia rączki kul całą dłonią. Przy przenoszeniu kul powinny być one rozstawione szerzej niż szerokość bioder, a masa ciała podczas jej przerzucania (czyli wykonywania kroku) musi wspierać się równocześnie na obu kulach. Bardzo ważną kwestią jest przy tym prawidłowe utrzymanie równowagi podczas przemieszczania się. Środek ciężkości trzeba wówczas umieścić tak, aby nie wyprzedzał on punktów podparcia obu kul.

Prawidłowe chodzenie o kulach
Technika chodzenia o kulach zależy od użycia jednej lub dwu kul. Jeżeli używamy jednej kuli, zaleca się, aby trzymać ją po stronie zdrowej nogi. W trakcie wykonywania ruchu prostujemy chorą nogę do przodu, przesuwając także do przodu samą kulę. Ustawienie kuli po stronie chorej nogi przeniosłoby na nią ciężar i niepotrzebnie naraziło tę kończynę na wysiłek. W ortopedii urazowej wyróżnia się kilka technik chodu o kulach, takich jak chód czterotaktowy dostawny, naprzemienny, trójtaktowy i duwtaktowy, jednak w praktyce wystarczy wiedzieć, że kulę ustawiamy po stronie zdrowej nogi, aby to na niej spoczywał ciężar naszego ciała.
Chodzenie o kulach po schodach
Bezpieczne poruszanie się o kulach po schodach wymaga znajomości kilku zasad. Po pierwsze zdobywanie schodów rozpoczynamy wspierając się na kulach. Po drugie: dopiero wtedy, kiedy już jesteśmy stabilnie wsparci, stawiamy najpierw zdrową nogę, a następnie dostawiamy chorą. Po tych ruchach następuje dostawienie obu kul. Przy schodzeniu schodami ruch rozpoczynamy od ustawienia kul stopień niżej, a potem robimy pierwszy krok (zestawienie chorej nogi) i kolejny, czyli dostawienie zdrowej. Ważny jest także, aby cały czas utrzymywać stabilną, wyprostowaną postawę ciała.
