Pojęcie koronawirus towarzyszy nam już niemal codziennie. Statystyki zachorowań, powikłań i zgonów spowodowanych jego działaniem są dołujące. Warto jednak wiedzieć, że, pomimo tego, iż jest bardzo łatwo przenoszony z człowieka na człowieka, to zachowując odpowiednie środki ostrożności, można znacznie zminimalizować ryzyko zakażenia, a nawet mu zapobiec.
Czym jest koronawirus? Definicja
Koronawirus jest jednym z przedstawicieli z rodziny wirusów, posiadającym osłonkę lipidową oraz pojedynczą nić RNA. Przedrostek „korona” wynika z jego specyficznej budowy – pod mikroskopem można łatwo zauważyć, że osłonki tego wirusa pełne są małych wypustek, kojarzących się właśnie z koroną lub małymi mackami.
Koronawirus SARS-Cov-2 powoduje chorobę nazwaną COVID-19. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, a wirus dostaje się do organizmu przez błony śluzowe: nos, usta, a także oczy.
Ma dość długi okres inkubacji – przeciętnie to 5,5 dnia, jednak może trwać nawet dłużej, nawet 14, a w skrajnych przypadkach 21 dni.
Koronawirus – objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Zakażenie koronawirusem może przebiegać zupełnie bezobjawowo, jednak niesie to za sobą niebezpieczeństwo łatwego i zupełnie nieświadomego zarażania innych. Nawet bowiem, jeśli nie ma się objawów, można być nosicielem, który zaraża.
Objawy koronawirusa nie są również bardzo charakterystyczne i kojarzą się z grypą. Są to:
- wysoka gorączka;
- kaszel;
- duszność i problemy z oddychaniem;
- zmęczenie i opad sił.
W niektórych przypadkach do objawów dołączają również bóle i osłabienie mięśni, katar, ból głowy oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Przez te niejasne objawy, zakażenie koronawirusem łatwo pomylić z grypą lub ciężkim przebiegiem przeziębienia.
W niektórych przypadkach przebieg choroby może być łagodny, w innych bardzo ciężki, a u kilku procent pacjentów (szczególnie po 60 r.ż., osłabionych i chorujących na inne choroby przewlekłe, a także z obniżoną odpornością), może powodować trwałe powikłania, a nawet zgon.
Wielu pacjentów niewymagających hospitalizacji może leczyć się w domowych warunkach. Najbardziej uciążliwym objawem mogą być problemy z oddychaniem i duszności. W takim przypadku warto wypożyczyć koncentrator tlenu. Taki sprzęt zdecydowanie wspomoże powrót do zdrowia, ułatwiając oddychanie. Wypożyczalnia medyczna bez problemu udostępni taki sprzęt na określony czas (z możliwością przedłużenia), za niewielką kwotę.
Koronawirus – zapobieganie zakażeniu
Choć koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, nie można zapominać, że może być obecny również na przedmiotach, które chora osoba dotykała.
W okresie wzmożonej zachorowalności warto unikać bezpośredniego kontaktu z innymi i zachowywać dystans 1,5-2 metrów. Należy dokładnie myć ręce, a także klamki, poręcze i inne przedmioty wspólnego użytku.
Lipidowa osłonka wirusa jest wrażliwa na detergenty i alkohol w stężeniu 60-70%. Wystarczy więc przywiązać uwagę do higieny i bieżącego utrzymywania w czystości wspólnych miejsc, by uniknąć narażenia na nieprzyjemne konsekwencje zakażenia.